Szalai a BL-be pöckölte magát és klubját, három magyar is bajnok lett - légióskörkép

Ez történt a múlt héten és a hétvégén a magyar légiósokkal Európa, Amerika és Ázsia pályáin. Körkép.
Dudás Gábor 2018. május 14., hétfő 11:25
Szerző: Dudás Gábor 2018. május 14., hétfő 11:25

Németország

Dárdai Pál csapata, a Hertha akárcsak tavaly, ezúttal is 6-2-es vereségbe szaladt bele az utolsó fordulóban, hazai pályán. Most a Gulácsi Péterrel felálló Leipzig győzött ellenük kiütéssel.

Szalai Ádám hős lett a Hoffenheimben, miután a magyar csatár nagyon fontos gólt szerzett 1-1-es állásnál. Csapata végül 3-1-re verte a Dortmundot, ezzel kiharcolta a BL-indulást.

A Heidenheim elleni idegenbeli döntetlennel (1-1) bennmaradt a Bundesliga 2-ben a Greuther Fürth gárdája. Sem Megyeri Balázs, sem Pintér Ádám nem volt ott a keretben.

Olaszország

Nagy Ádám ezúttal csere volt a Bolognában, amely 2-1-re kapott ki otthon a kiesés ellen menekülő Chievótól.

Balogh Norbert a kispadon ült a másodosztályú Palermónál, de nélküle szerzett (veszített) pontot (pontokat) a szicíliai gárda a Cesena elleni bajnokin (0-0).

Spanyolország

Hidi Patrikot ezúttal nevezte az Oviedo, amely 2-1-re kapott ki az Osasuna otthonában lejátszott másodosztályú bajnokin. A korábbi Honvéd-játékos 76 percig volt a pályán kezdőként, és március 31. után lépett ismét pályára klubjában. Az Oviedo a vereség ellenére megőrizte matematikai esélyét a playoff-szereplésre.

Franciaország

A húszcsapatos francia másodosztály utolsó fordulójára került sor péntek este. A lebonyolítás szerint az első két csapat automatikusan feljut, a harmadiktól az ötödikig osztályozót játszhatnak, míg az utolsó három kiesik a harmadosztályba. A válogatott védő, Bese Barnabás együttese, a Le Havre a Tours csapatát fogadta négy győztes mérkőzéssel a háta mögött. Bese a kezdőcsapatban kapott helyet és végigjátszotta a mérkőzést. Gyakorlatilag hibátlan teljesítményt nyújtó légiósunk aktívan futballozott, lövéssel és fejessel is veszélyeztette az ellenfél kapuját. A normandiai gárda az már az első tíz percben beállította a végeredményt Mateta góljaival, a 2-0-s siker pedig azt jelenti, hogy az utolsó öt bajnokiját egyaránt megnyerő, két hete a bajnok Reims-t is legyőző Le Havre a rájátszásban szerepelhet. Bővebben itt - kattints!

Nem lépett viszont pályára péntek este Lang Ádám, a Nancy középhátvédje. Csapata 3-0-ra legyőzte az Orleanst, amivel 17.-ként bennmaradt a másodosztályban.

Anglia

Bogdán Ádám ezúttal sem volt ott a Liverpool meccskeretében (Brighton, 4-0).

Portugália

Az U21-es válogatott Bíró Bence (Guimaraes B) a 75. percben lépett a pályára a helyi másodosztály utolsó fordulójában, a bajnok Nacional ellen. A 0-0-ás döntetlen után a fiatal támadó csapata a 11. helyen végzett.

Skócia

Hiába az ultimátum és kemény üzenet, a László Csaba vezette Dundee United elbúcsúzott a feljutásért zajló rájátszástól. A United a hazai 3-2-es vereség után 1-1-es döntetlent játszott a Livingston otthonában, így nem jutott a playoff döntőjébe.

Lengyelország

Kecskés Ákos ezúttal nem volt ott a Korona Kielce keretében, csapata nélküle kapott ki 4-1-re a Wisla Plocktól a lengyel bajnokság felsőházi rájátszásában.

Szlovákia

A DAC elveszítette az ezüstcsatát hazai pályán a Slovannal szemben (0-1), így még nem biztos Marco Rossi csapatának EL-indulása. A mérkőzés első félidejében a DAC játszott veszélyesebben, de a ráadásban mégis a Slovan szerzett vezetést: Holman Dávid szögletét követően Bozsikov fejelt közelről a kapuba. A hazaiak a második félidőben mindent megtettek az egyenlítésért, de a legnagyobb helyzetek is kimaradtak, a 93. percben kétszer is a kapufát találták el a dunaszerdahelyi játékosok. A vereség ellenére a DAC kezében van a sorsa, ha az utolsó fordulóban nyerni tud Rózsahegyen, úgy biztosan indulhat az Európa Ligában. A Nagyszombat már korábban megnyerte a bajnokságot, a Slovan feljött a második helyre, a DAC a harmadik, de már csak egy ponttal előzi meg a negyedik Zsolnát.

Holman a 70. percig volt a pályán, míg a hazaiaknál Vida Kristopher 68 percet játszott kezdőként. Mervó Bence a kispadon ragadt, Kalmár Zsolt pedig eltiltását tölti.

Ausztria

Szántó Tamás (Rapid Wien) sérülése miatt nem volt ott a keretben a bajnok Salzburg elleni, 4-1-re elveszített rangadón.

Szoboszlai Dominik csapata, az FC Liefering 3-2-re kikapott a FAC Wien otthonában az osztrák másodosztály 33. játéknapján. A 17 éves középpályás végigjátszotta a mérkőzést – a mostani idényben huszonnegyedszer -, és a 40. percben büntetőből volt eredményes, ami a szezonbeli tizedik találata volt.

Horvátország

1-1-es döntetlent játszott a Futács Márkót és Gyurcsó Ádámot is végig a soraiban tudó Hajduk Split az eszéki NK Osijek elleni rangadón.

Ukrajna

Kádár Tamás (Dinamo Kijev) végig a pályán volt a Dinamo Kijevben, amely 1-0-ra győzött a Zorya ellen, idegenben. Ennek ellenére a fővárosiaknak ismét meg kell elégedniük az ezüstéremmel, megint a Sahtar Donyeck lett a bajnok. A két csapat egymással játszik majd Kijevben, a felsőházi rájátszás utolsó körében.

Svájc

Vécsei Bálint ezúttal a kispadon ült végig, miközben csapata, az élvonalban így is bennmaradó Lugano 3-1-re kikapott a bajnok Young Boys stadionjában.

Dánia

Az FC Midtjylland magyar légiósa, Korcsmár Zsolt makacs sérülése után visszatérhet, ott lesz a keretben a Bröndby elleni hétfő esti csúcsrangadón.

Köteles László nélkül kapott ki a hétvégén az FC Köbenhavn az AaB otthonában, ugyancsak a felsőházban.

Ciprus

Sallai Rolanddal a soraiban nyert hazai pályán 2-1-re az APOEL a Anorthoszisz ellen, és ezzel zsinórban hatodszor lett bajnok a magyar légiós ciprusi csapata.

Írország

Adorján Krisztián végig a kispadon ült a második helyen álló Dundalk-nál, amely 2-1-re verte a Sligo Rovers együttesét az élvonalban.

USA

Stieber Zoltán a D.C. United és Arriola vezető találatát készítette elő a Real Salt Lake elleni MLS-bajnoki 9. percében, szögletből, de végül sem ő, sem csapata nem örülhetett pontszerzésnek. A 22. perctől emberhátrányban játszó washingtoniak 3-2-re kaptak ki és továbbra is az övék a legrosszabb mérleg a ligában. Stieber a 72. percig volt a pályán.

Nikolics Nemanja csapata, a Chicago Fire 3-0-ra kikapott a Columbus Crew vendégeként, pedig a magyar gólvágó végig a pályán volt.

A Németh Krisztiánt a hajrában becserélő New England Revolution 3-2-re verte a Torontót.

Egy fontos érdekesség is kiderült Nikolicsról:

Nikolics többet keres, mint Ibra, de Németh és Stieber is közel az álomhatárhoz - fizetések
A Chicago Fire magyarja több mint félmilliárd forintot kap évente, de Németh Krisztián és Stieber Zoltán keresete is TOP50-es.

Izrael

A Korhut Mihályt foglalkoztató Hapoel Beer-Sheva ismét bajnok lett, hiába kapott ki otthon a Maccabi Tel-Avivtól 1-0-ra. Még két meccset játszik a mezőny az idényben.

Kazahsztán

Elek Ákos csapata, a Kayrat Almaty a 88. percben kapott góllal maradt alul a Tobol vendégeként. A magyar középpályás végig a pályán volt.

Akárcsak válogatottbeli társa, a sárga lapot is összeszedő Kleinheisler László, aki viszont ismét győzelemnek örülhetett, címvédő csapata, az Astana 2-0-ra verte idegenben az Atiraut.

Kína

A másodosztályban szereplő Yenpien magyar válogatott védője, Guzmics Richárd tízmeccses eltiltása miatt nem játszhatott ezúttal sem a hétvégén. Klubja, a Yanbian Funde 2-1-re kapott ki az éllovas Wuhan Zall otthonában.

Hong Kong

Lejátszotta utolsó bajnoki mérkőzését a hongkongi pontvadászatot ismét megnyerő és veretlenül záró Kitchee FC, soraiban a magyar válogatott Vadócz Krisztiánnal. A Kitchee utolsó meccsén is megőrizte veretlen mérlegét, 2-0-ra verte a középmezőnyben zárt Yuen Long gárdáját. Vadócz – akárcsak az összes eddigi találkozón – kezdőként lépett pályára és a lefújásig ott is maradt, így a pályán láthatta Paulinho és Fernando hajrában esett gólját. A 40-szeres magyar válogatott középpályás 8 góllal és 4 gólpasszal zárt 18 találkozón, vezérszerepet játszva klubja újabb, ezúttal 13 pontos előnnyel megnyert bajnoki aranyérmének megszerzésében. Az még kérdéses, hogy a következő szezont is Hongkongban tölti-e a rutinos futballista.