Nagyszombat, 2019. március 21. A magyar válogatott játékosai a Szlovákia elleni labdarúgó Európa-bajnoki selejtezõ mérkõzés után a felvidéki Nagyszombatban (Trnava) 2019. március 21-én. Szlovákia - Magyarország 2-0. MTI/Illyés Tibor

Válogatott: Dzsudzsák rekordja, az ezredik bemutatkozás, megdönthetetlen papírforma - ez történt 2019-ben

Dzsudzsák Balázs százados, majd rekorder lett, heten bemutatkoztak, harmincan pályára léptek - a magyar nemzeti csapat 2019-es éve a számok nyelvén, az MLSZ hivatalos oldalának összeállítása alapján.
Csakfoci Admin 2019. december 29., vasárnap 15:02
Szerző: Csakfoci Admin 2019. december 29., vasárnap 15:02

Páratlan tavasz után felejthető ősz

Első Európa-bajnoki selejtezőnket elveszítettük Nagyszombatban Szlovákia ellen (2-0), ezt követően azonban három győzelem következett, köztük két igazán nagy bravúr: nyertünk a Groupama Arénában a vb-ezüstérmes horvátok (2-1), majd a walesiek ellen (1-0), illetve Bakuból is három ponttal tértünk haza (3-1) - kezdte évösszegző összeállítását az mlsz.hu. A selejtező sorozat felénél, négy mérkőzés után reális esély mutatkozott az Eb-részvételt érő első két hely valamelyikének megszerzésére.

Az év második felében azonban egyetlen bravúrt sem tudtunk végrehajtani: bár Azerbajdzsánt legyőztük itthon (1-0), a szlovákok elleni hazai (1-2), a horvátországi (0-3) és a walesi (0-2) selejtezőnkön sem szereztünk pontot, így az utolsó fordulóban visszacsúsztunk a csoport negyedik helyére.

Győzött a papírforma

Csoportunk végeredménye így megfelelt a sorsolást megelőző kalapbeosztásnak: az első kalapból sorsolt Horvátország végzett az első helyen, a második kalapos Wales lett a második, a harmadik kalapból a csoportba került Szlovákia a harmadik, míg mi a negyedik kalapból a negyedik helyen zártunk. Ugyanakkor a magyar válogatott volt az egyetlen negyedik kalapos csapat Európában, amelynek az utolsó forduló előtt még volt esélye kiharcolni az Eb-szereplést csoportjában.

A részben hazai rendezésű 2020-as Európa-bajnokságon a negyedik helyünk ellenére is ott lehetünk, amennyiben márciusban nyerni tudunk két Nemzetek Ligája-helyosztón: előbb március 26-án Bulgáriában, majd hazai pályán az Izland-Románia összecsapás győztese ellen.

Az újoncok és a "százados"

2019-ben, hét játékos mutatkozott be felnőtt címeres mezben, sorrend szerint: Szoboszlai Dominik, Holman Dávid, Gazdag Dániel, Sigér Dávid, Ferenczi János, Szalai Attila és Nagy Zsolt. Érdekesség, hogy a ferencvárosi Sigér Dávid lett a magyar futball történetének 1000. játékosa, aki bemutatkozott az A-válogatottban.

A Horvátország ellen a hazai 2–1-es győzelem alkalmával századik alkalommal lépett pályára a válogatottban Dzsudzsák Balázs, így ő lett a harmadik „százados” a magyar válogatott történetében (Bozsik József és Király Gábor után), az év végére pedig válogatottsági rekorderré lépett elő (holtversenyben Királlyal 108-108 meccset játszottak a csapatban).

Ők játszottak 2019-ben a válogatottban

10 alkalommal játszott (1): Dzsudzsák Balázs
9 alkalommal játszott (1): Szalai Ádám
8 alkalommal játszott (5):  Baráth Botond, Gulácsi Péter, Lovrencsics Gergő, Willi Orbán, Szoboszlai Dominik
7 alkalommal játszott (2): Korhut Mihály, Nagy Ádám
6 alkalommal játszott (2): Kleinheisler László, Varga Roland
5 alkalommal játszott (7): Bese Barnabás, Holender Filip, Holman Dávid, Kovács István, Lang Ádám, Nagy Dominik, Pátkai Máté
4 alkalommal játszott (2): Kádár Tamás, Sallai Roland
3 alkalommal játszott (2): Kalmár Zsolt, Vida Máté
2 alkalommal játszott (4): Dibusz Dénes, Nagy Zsolt, Németh Krisztián, Sigér Dávid
1 alkalommal játszott (4): Feczesin Róbert, Ferenczi János, Gazdag Dániel, Szalai Attila

A legtöbb játékidőt holtversenyben ketten töltöttek a pályán: Gulácsi Péter és Szalai Ádám egyformán 763 percet játszott. Willi Orbán 718 percet, Lovrencsics Gergő 696 perccel, Baráth Botond 688 percet, Dzsudzsák Balázs 660 percet, Szoboszlai Dominik 623 percet, Korhut Mihály 610 percet volt a pályán.

Támadó- és kapusteljesítmények

A válogatott tíz mérkőzése közül, játékosaink három találkozón nem szereztek gólt. Öt alkalommal egyszer, egy mérkőzésen kétszer, és egy találkozón háromszor találtak az ellenfelek hálójába. A góllövőlistára hét játékos iratkozott fel, Willi Orbán, Pátkai Máté és Szalai Ádám két-két gólt szerzett, míg Holender Filip, Holman Dávid, Korhut Mihály és Szoboszlai Dominik egyszer vették be az ellenél kapuját, utóbbi négy játékos először talált be az ellenfelek kapujába válogatott mérkőzésen.

A kapott tizenöt találaton két kapus osztozott: Gulácsi Péter nevéhez nyolc mérkőzésen tizenegy kapott gól fűződik (átlag: 1,38) úgy, hogy két mérkőzésen érintetlen maradt a hálója. Dibusz Dénes kapuját két alkalommal, négy találattal (átlag: 2) terhelték, mindkétszer felkészülési mérkőzésen.

A magyar válogatott gólszerzői 2019-ben

2 találatot szerzett (3): Willi Orbán, Pátkai Máté, Szalai Ádám
1 találatot szerzett (4): Holender Filip, Holman Dávid, Korhut Mihály, Szoboszlai Dominik

A magyar válogatottban gólpasszt adtak 2019-ben

2 gólpassz adott (1): Dzsudzsák Balázs
1 gólpasszt adott (5): Nagy Dominik, Varga Roland, Baráth Botond, Kleinheisler László, Szalai Ádám

Rossi: "Szoboszlai még nem topjátékos, Szalai nem Lewandowski; a válogatottnak identitása van" - interjú
A magyar válogatott szövetségi kapitánya, Marco Rossi csakfoci.hu-nak adott évértékelő interjújában kijelentette, bár az utolsó két selejtezőn mentális kisiklásnak lehettünk szemtanúi, a nemzeti csapatnak saját identitása van. A szakember elárulta, hogy miért van jelentős különbség a hazai és idegenbeli forma között, miért nem játszott döntetlent a válogatott 2019-ben, illetve Dzsudzsák, Szoboszlai és Szalai helyzetéről is beszélt.