Lipcseiéknél kiakadtak, egyre félelmetesebb a Szpari sorozata - az NB II legérdekesebb történései

Boér Gábor ismét egy ZTE elleni mérkőzés után hívta fel játékosai figyelmét a gondolkodásra, a Szolnok feltámadt, Pölöskei pedig hős lett. Újra összegyűjtöttük, mik voltak az NB II legizgalmasabb eseményei a hétvégén.
Csakfoci Admin 2018. március 27., kedd 8:26
Szerző: Csakfoci Admin 2018. március 27., kedd 8:26

A forduló rangadója

A mezőny két legjobb formában lévő együttesének találkozója remek mérkőzést ígért, és nem is csalódhattak azok, akik vasárnap az Új Hidegkuti Nándor Stadionba látogattak ki. A Feczkó Tamás vezette, szinte már biztos feljutó MTK az erőn felül teljesítő Budaörsöt fogadta.

Fél óra elteltével úgy tűnt, nincs egy súlycsoportban a két csapat, ugyanis a 29. percre háromgólos előnyhöz jutott a hazai együttees. A már csaknem két éve igazi hazai pálya nélkül játszó „kiscsapat” azonban nem adta fel, már a szünet előtt szépített, a második félidőben pedig a hajrát is sikerült izgalmassá tennie. Bár végül a papírforma beigazolódott, rászolgál a bajnoki a forduló rangadója elnevezésre.

A forduló cseréje

Sopronban a Budafoki MTE volt a vendég, és a két bennmaradásért küzdő csapat találkozóján az SVSE „most vagy soha” hangulatban léphetett pályára, hiszen a Bekő-gárda lemaradása tetemes, még a 19. hellyel szemben is. Gálhidi György együttesének ezzel szemben reális esélye van az NB II-es tagság kiharcolására, a fordulót viszont a kiesőhelyről várták.

A 0-0-s félidő után küldte pályára vezetőedző Pölöskei Pétert, aki a forduló cseréjének bizonyult. A 29 esztendős, korábban az NB I-ben is megfordult játékos először az 52. percben villant: éles szögből vezethette a kapusra a labdát, majd kilőtte a felső sarkot (0-1). Pár percre rá csapattársa, Kercsó Bence is betalált (0-2), a meccset eldöntő gól pedig ismét Pölöskei nevéhez fűződik: egy kipattanót vágott a hálóba a 88. minutumban (0-3). Ezzel a Budafok már a „vonal felett” áll a tabellán, a lefújás utáni nyilatkozatában pedig Gálhidi György sem felejtette el megemlíteni a duplázó futballistát: „Pölöskeinek sokat köszönhetünk” – mondta.

A forduló párhuzama

A Zalaegerszeg a Békéscsabát látta vendégül, és a mérkőzés esélyesei a harmadik helyezett viharsarkiak voltak a 15. helyezett hazaiak ellen. Ennek ellenére a kiegyenlített bajnokit egy hajrábeli góllal a kék-fehérek nyerték meg. A zalaiaknak egyébként is jól megy a Békéscsaba ellen, hiszen legutóbbi öt egymás elleni meccsükön harmadjára győztek (sorozatban), és öt bajnoki óta nem kaptak ki az Előre ellen.

Párhuzamot húzhatunk azonban a két gárda szeptember eleji mérkőzése (Békéscsaba-ZTE 0-3) és a mostani (ZTE-Békéscsaba 1-0) között olyan tekintetben is, hogy Boér Gábor, a csabaiak fiatal vezetőedzője mindkét találkozó után érdekes nyilatkozatot tett.

Addig, amíg a pályán is edzők rohangálnak, addig ilyen eredmények becsúszhatnak. A játékosoknak tudomásul kell venniük, hogy bizonyos dolgokat nem kell megszervezniük a pályán, hanem inkább futballozniuk, futniuk, ütközniük kell. Két opció van ilyenkor: a könnyebb, amikor feláll a vezetőedző, a másik pedig, amikor szankciók lépnek életbe az öltözőben és bizonyos játékosok komfortzónája sérülni fog, mivel ki lesznek belőle mozdítva. Ezt mindenki fordítsa le magának, ahogy gondolja. Elég sok időt eltöltöttem játékosként és edzőként is az öltözőkben, így tudom, hogy ennek a folyamatnak gátat kell szabni. A kezdő összeállítás meghatározása mindig az edző feladata és ennek következményei a felelőssége is, amit vállalok. Igyekszünk mindig az aktuálisan legjobb tizenegyet a pályára küldeni, azokat a játékosokat, akik a teljesítményükkel, felkészülésükkel és pillanatnyi állapotukkal rászolgáltak erre – hiszen nem vagyunk magunk ellenségei. A Zalaegerszeg ma nem focizott semmit, nyerni jöttek és a feladatot korrektül, fegyelmezetten, taktikusan megoldották. Tudták játszani a kontrajátékot, rengeteg direktben belőtt labdájuk volt, mi pedig sajnos adtuk hozzá a svédasztalt. Nem szeretném a vendégek játékát minősíteni, megérdemelték a sikert, de azt nem lehet mondani, hogy felborult volna a pálya. Amíg nem tudunk gólt rúgni, addig nem leszünk eredményesek” – mindez az ősz eleji bajnoki után hangzott el Boér szájából, aki tegnap este így összegzett:

Nem tudom, mi számít egygólos meccsnek, és mi nem egygólosnak, de az biztos, hogy rengeteg helyzetünk volt. Olyan, mintha hétről hétre ugyanazt a filmet látnám. Ahogy az elmúlt meccsekben, most is sokat támadtunk, a kapussal szemben álltunk, gólvonalon végigcsorgó labdánk is volt, de egyszerűen nem tudunk gólt rúgni.

E mellett pedig megadtuk az esélyt az ellenfélnek a gólszerzésre. Fegyelmezetten játszott a ZTE, de nálunk mindenkinek el kell gondolkoznia egy kicsit, hogy elmozduljunk egy másik irányba. Még többet kell dolgozni és tenni a szerencséért.”

Mindkét esetben egy-egy ZTE elleni bajnoki után mérgelődött a szakember, utalva a helyzetkihasználásra, és hogy „el kell egy kicsit gondolkodni”. Hozzátesszük, ősszel aztán felfelé ívelt a Békéscsaba teljesítménye, és a csapat még most is a harmadik helyen áll az NB II tabelláján.

A forduló bakija

Az első két tavaszi bajnokiján elszenvedett két vereség után győzelmet aratott a feljutásra törő, második helyen álló Kisvárda: Kondás Elemér együttese hazai pályán múlta felül a Ceglédet 3-1-re. A mérkőzés egyetlen szépséghibája, hogy a várdaiak vezető góljánál nagyot hibázott a játékvezető: bár Izing Martin kézzel juttatta a hálóba a labdát, Bogár Gergő játékvezető megadta a találatot.

A forduló sérülése

Nem tartott sokáig az MTK vasárnapi bajnokija Torghelle Sándor számára. A rutinos támadó tíz perc után ütközött az egyik budaörsi játékossal, és a szerencsétlen találkozás következménye combsérülés lett. Torghelle így a 11. percben elhagyni kényszerült a pályát, arról egyelőre nincs hír, hogy mennyit kell kihagynia – elsőre nem tűnt súlyosnak a sérülés.

A forduló bírózása

A hétvégén sem maradtunk bírózás nélkül, ám ezúttal nem egy edző szájából hangzott el kritika valamelyik sporttárs felé, hanem a Soroksár hivatalos honlapján közölt cikket „Három pontot vettek ki a zsebünkből két forduló alatt” címmel. A sárga-feketék szerint a legutóbbi meccsükön legalább egy, de lehet, hogy két büntetőt nem kaptak meg, a vasárnapi, Gyirmót elleni összecsapáson pedig a Présinger Ádám kezezése után elmaradt tizenegyes bosszantja a soroksáriakat. „Mindenki látta az esetet, kivéve a játékvezető” – írják, hozzátéve, hogy szerintük egy hete két, most egy pontot buktak a bírói hiba okán.

A forduló feltámadása

Hét nyeretlenül megvívott bajnoki után szerzett ismét három pontot a Szolnoki MÁV az NB II-ben. Balogh Pál együttese a Mosonmagyaróvár otthonába látogatott úgy, hogy ezt megelőzően nyeretlen maradt sorban az MTK, a Kazincbarcika, a Soroksár, a Dorog, a Nyíregyháza, a Budaörs és a Budafok ellen is – sőt, ezeken a meccseken egytől egyig pontot sem szereztek a Tisza-partiak. Most azonban megtört a jég, a Mosonmagyaróvár otthonában ha nem is sziporkázott, de egygólos győzelmet aratott a Szolnok.

A forduló folytatott sorozata

Ahogy a Szolnok hétmeccses nyeretlenségi szériában, úgy a Nyíregyháza Spartacus győzelmi sorozatban van: Lucsánszky Tamás együttese nyolc mérkőzés óta veretlen, ezalatt négy győzelmet és négy döntetlent könyvelhetett el. A szabolcsiak a Szeged 2011 otthonában, Gyulán hátrányba kerültek, ám a második félidőben fordítani tudtak (1-2), így nem szakadt meg a szép sorozat.