A válogatottból a Vidibe: "Engem nyugodtan használjanak ki" - interjú

Késedi Gábor a csakfoci.hu-nak beszélt a munkájáról, arról, hogy egy jó videóelemző mennyit tud hozzátenni a csapat sikeréhez, de kiderül az is mi a különbség a válogatott és a klubfutball között. Interjú.
Privacsek András 2016. szeptember 4., vasárnap 10:34
Késedi Gábor a csakfoci.hu-nak beszélt a munkájáról, arról, hogy egy jó videóelemző mennyit tud hozzátenni a csapat sikeréhez, de kiderül az is mi a különbség a válogatott és a klubfutball között. Interjú.
Szerző: Privacsek András 2016. szeptember 4., vasárnap 10:34

Késedi Gábor, a videólemzés atyja a magyar labdarúgásban.  A fiatal szakember a Vasasnál kezdett edzősködni, majd a kispadot kamerára cserélte. Dolgozott már együtt Mészöly Gézával, Dárdai Pállal, Bernd Storckkal, most pedig Henning Berg munkáját segíti a Videotonnál.

A válogatottnál több edzővel is dolgoztál együtt. Mennyire voltak vevőek a munkádra?

- Pár héttel az U19-es Európa-bajnokság előtt kerültem az MLSZ-hez, Mészöly Géza munkáját segítettem. Nagyon kedves volt, de érthető módon volt benne némi távolságtartás, hiszen nem ismert, nem tudta, hogy pontosan mit is akarok. Az elején sokan azt gondolták, hogy én majd beleszólok a munkájukba. Azonnal jeleztem, hogy engem nyugodtan használjanak ki, a tudásomat és a technikámat is, azért vagyok ugyanis, hogy segítsek.  Pár hónap után már az edzők kerestek meg, ha valamilyen kérésük volt.

 A nagy válogatottnál aztán Dárdai Pállal és Bernd Storckkal is dolgoztál, Pintér Attilának azonban nem volt szüksége videóelemzőre. Miért?

-  Azt nem tudom, de teljes mértékben megértem Attilát. Neki más elképzelései voltak. Mivel én is edzősködtem, tudom, hogy nem könnyű egy „külsőssel” azonnal megtalálni a közös hangot.

Mit csinál pontosan egy videóelemző?

-  Az első és a legfontosabb feladat az ellenfél feltérképezése. Összevágom azokat a mérkőzés szituációkat, amiket az edző szeretne látni, a védekezést, a támadást, a pontrúgásokat, az esetleges hibákat, amelyeket elkövetnek az ellenfél játékosai. Kielemzem például a 11-es rúgókat is 2-3 évre visszamenőleg, és próbálok következtetéseket levonni, abból, hogy mikor hova rúgta. Más kérdés, hogy erre még soha nem volt szükség, mivel nem ítéltek ellenünk 11-est….Ennek ellenére ez is egy fontos része a munkámnak, hiszen ha csak 5 százalékkal nagyobb a kapus esélye a hárításra, már megérte. A válogatottnál arra is volt idő, hogy akár futballistákra lebontva készítsek videót, kielemezve az adott játékost. Ez nagy segítség volt a mi játékosaink számára, hiszen mindenki tisztában volt vele, hogy mire számíthat az ellenfelétől. A második nagy feladat a saját csapatunk élő elemzése. Ez abból áll, hogy kamerával felveszem a meccset és a különböző szituációkat címkézem. A szünetben pedig a legérdekesebb videókat megmutatom az edzőnek, aki ha érdekesnek találja megnézni vagy szól, hogy mutassam meg az adott játékosnak. A mérkőzés végén pedig jön a nagy elemzés, egyénekre lebontva, statisztikai adatokkal fűszerezve.

 Egy mérkőzés szünetében mennyit tudsz segíteni az adott edzőnek?

-  Ez változó. Lehet, hogy sokat, de az is lehet, hogy semmit. Volt olyan meccsünk, ahol észrevettem egy helyezkedési hibát az ellenfél szabadrúgásánál, amit megmutattam a szünetben, így a második félidőben erre már figyeltünk. Ott volt például a finnországi idegenbeli meccsünk, ahol pontosan az történt, amit vártunk, az ellenfél kielemzése jól sikerült, a srácok mindent betartottak, amit az edző kért tőlük.

Stábtagként hogy élted meg a nyári Európa-bajnokságot?

-  Amikor elkezdtem dolgozni az MLSZ-nél, arra vágytam, hogy részese legyek egy történelmi tettnek. Ez összejött, ami hatalmas büszkeséggel tölt el.  Remélem, én is hozzá tudtam tenni valamit a sikerhez.

 A sikeres Eb után miért váltottál?

-  Új impulzusra volt szükség és egy újabb kihívásra. Az gondolom, hogy a szakmai fejlődésnek ez az egyik kulcsa. Nagyon hálás vagyok a szövetség vezetőinek és a két kapitánynak, hogy bíztak bennem és ugyanilyen megtiszteltetés, hogy egy újabb komoly projekt részese lehetek.

 Mennyivel más a klubfutballban dolgozni?

-  Teljesen más, már csak azért is, mert hetente vannak meccsek,ebből adódóan még több az inger és a feladat és már most érzem, hogy ezáltal fejlődtem is. Henning Berg keresett videóelemzőt, leültem vele egy 3-4 órás beszélgetésre, szerencsére tetszett neki, amit mondtam, így engem választott. Ezt a munkát egyébként a Legiánál hárman végezték neki.

Ennek a szakmának itthon te vagy az úttörője. Mára mennyire terjedt el nálunk?

-  A Honvédnak, a Vasasnak, a Fradinak és a Puskásnak is van már videóelemzője, illetve az akadémiák mindegyikének. Az országban egyre több edzőközpontot kameráznak be a Telkiben található rendszer alapján, ezek meghonosításában is igyekeztem minden segítséget megadni a kluboknak. Nem könnyű szakma, hiszen itthon sehol nem tanítják, autodidakta módon lehet megtanulni. Jártam például a Salzburgnál, a Herthánál, a Liverpoolnál, elutazom különböző konferenciákra, hogy képezni tudjam magam. Örülök, hogy ennek a folyamatnak az egyik elindítója voltam itthon, de érzem, hogy még nagyon sok tanulnivalóm van.

Külföldön már mindenhol alkalmaznak videóelemzőt?

-  A fejlett futballkultúrájú országokban igen. Finnországban például a kolléga papírral és ceruzával jegyzetelt mellettem, ők ezen a területen még nem tartanak ott, mint mi. Amikor a Videotonnal a dán Mitdjylanddal játszottunk, az ő videólemzőjük rácsodálkozott a technikámra, egy csomó új dolgot lesett el tőlem. Büszke voltam rá, hogy egy nálunk előrébb tartó futballnemzetnek tudtam olyat mutatni, amiben mi jobbak vagyunk, és amit tőlünk irigyelnek. Ugyanakkor a Barcelona egyik volt elemzője nekem mutatott olyat, hogy még az állam is leesett tőle...

Neked ajánljuk
Átigazolások
Légiósok
Szalai Attila
A Kicker szerint a Hoffenheim sportigazgatója az olyan "átigazolási mellényúlások" miatt távozhat, mint például Szalai Attila, Mërgim Berisha és Anton Stach.
Nyíregyháza
Révész Bálint
A klubtulajdonos az erősítési tervekről is beszélt a csakfoci.hu-nak.
ZTE
Márton Gábor
Márton Gábor vezetőedző elmondása szerint a következő idényben is ő ül majd minden bizonnyal a Zalaegerszeg kispadján, és hosszabb távra tervez a kék-fehéreknél. (sportal.blikk.hu)
Tovább az összes átigazoláshoz