Rasszista botrány, az elbukott és az utolsó arany, 6-4 - a Vidi-Újpesten mindig történik valami

A két csapat legutóbbi találkozása még napokig téma volt, az Újpest két zárt kapus mérkőzést is kapott a találkozó után. De nem az volt az egyetlen emlékezetes összecsapásuk.
Budai László 2018. április 6., péntek 19:02
Szerző: Budai László 2018. április 6., péntek 19:02

Emlékezetesre sikeredett a Videoton és az Újpest legutóbbi találkozása, és mivel a két csapat a hétvégén ismét összecsap egymással, ennek apropóján összegyűjtöttünk néhány érdekességet, és néhány felejthetetlen párharcot az együttesek múltjából.

WC-tető a pályán, lökdösődés és rasszista botrány

A Vidi és az Újpest legutóbbi összecsapása talán az eddig lejátszott 104 találkozó legbotrányosabbja volt. Az Újpest 5 perc alatt kétgólos hátrányba került, de a második játékrészben egyenlített (2-2), sőt Tischler révén az utolsó percben 11-est lőhetett, de Kovácsik megfogta azt. Ezután nem sokkal a két együttes játékosai egymásnak estek, majd berepült egy wc-tető is a pályára.

Az indulatok a találkozó után is forrtak: "az öltözőfolyosón a hazaiak egyik játékosa megalázó, rasszista jelzővel sértegette az eredmény miatt amúgy is ideges Ezekiel Henty-t, aki ezt követően elveszítette a fejét, és kárt okozott a létesítményben" – írta akkor a Vidi közleményében.

Ezt az Újpest cáfolta, többek között így reagált saját közleményében:

a vendégjátékos a levonulásakor belerúgott egyet a játékoskijáróban található vasajtóba, mely hangra reagálva egy biztonsági szolgálatot teljesítő alkalmazott az ilyesfajta, futballpályára nem illő viselkedés azonnali abbahagyására szólította őt fel.

"Erre válaszul megfordult – feltételezzük, hogy nem értette a hozzá intézett kérést – és azt gondolván, hogy ez a mögötte érkező, teljes mértékben ártatlan hazai játékos szájából hangozhatott el, így követte el a sportszerűtlen és agresszív cselekménysorozatot."

Az MLSZ egyébként két zárt kapus meccsre és 1,5 millió forintos bírság megfizetésére kötelezte a lila-fehéreket.

Az Újpest utolsó bajnoki aranya

A lila-fehérek közel 20 évvel ezelőtt éppen a Videoton ellen biztosították be történetük eddigi utolsó bajnoki címét. A Székesfehérváron lejátszott mérkőzés 1-1-el zárult, ez aranyat jelentett a vendégeknek, a hazaiaknak pedig osztályozót, amelyen bennmaradtak az NB I-ben.

Igen pikáns, hogy az Újpest az ex-fradista Goran Kopunovic 85. percben fejelt találatával lett végül bajnok.

És amikor épp a Vidi miatt nem lett meg az arany

Néhány évvel később a Videoton alaposan visszavágott az Újpestnek. A 2005/06-os szezon utolsó fordulójában az Újpest bajnok lett volna, ha a Puskás Ferenc Stadionban megveri a Vidit. A mérkőzést végül kilenc emberrel befejező lila-fehérek azonban 1-0-s vezetésről 3-1-re kikaptak, eközben a Debrecen megverte a Pápát (4-1), így a hajdúságiakhoz került a trófea.

Érdekesség, hogy abból az újpesti kezdőből Vanczák Vilmos még aktív (a Puskás Akadémia játékosa), akárcsak a cserekén beállt Vaskó Tamás (Vasas), Kovács Zoltán pedig éppen az ellenfél sportigazgatója. Az akkori fehérvári Kuttor Attila a Mezőkövesd edzője, a csereként beállt Horváth Ferenc a Balmazújvárosé, a Fehérvárt 2006-ban irányított Csertői Aurél pedig jelenleg harmadik a Pakssal.

Idegenbeli mumus a Videoton

Szintén érdekes, hogy az Újpest tíz és fél éve nem tudott a Videoton otthonában (ez az elmúlt időszakban értelemszerűen a Pancho Aréna) nyerni. Még 2007. október 5-én sikerült ez, akkor az előbb már említett Kovács Zoltán gólt is szerzett. Ez a jelenleg is tartó harmadik leghosszabb nyeretlenségi sorozat, ami az NB I-es csapatok idegenbeli találkozóit illeti.

A jelenleg az Újpest alkalmazásában álló Mohl Dávid az említett mérkőzésen még piros-kékben szerepelt.

A leghosszabb ideje tartó, idegenbeli nyeretlen sorozatok

(A dátum a vendégcsapatok legutóbbi győzelmét mutatja)

20 év, 6 hónap: Újpest – Vasas, 1997. 10. 04.
11 év, 4 hónap: Újpest – Diósgyőr, 2006. 12. 04.
10 év, 6 hónap: Videoton – Újpest, 2007. 10. 05.
9 év, 5 hónap: DVSC – Diósgyőr, 2008. 11. 08.
8 év, 7 hónap: Diósgyőr – Vasas, 2009. 08. 29.
8 év, 5 hónap: Haladás – Vasas, 2009. 10. 24.
8 év, 5 hónap: FTC – Diósgyőr, 2009. 10. 31.
8 év, 5 hónap: Vasas – Videoton, 2009. 11. 01.
7 év, 11 hónap: Diósgyőr – Haladás, 2010. 04. 25.
6 év, 6 hónap: Honvéd – Paks, 2011. 10. 01.
6 év, 5 hónap: Haladás – DVSC, 2011. 11. 05.
6 év, 1 hónap: Vasas – Honvéd, 2012. 03. 02.
6 év:, 1 hónap: FTC – DVSC, 2012. 03. 03.
5 év: DVSC-Újpest, 2013. 03. 31

10 gólos párharc

Igen sokszor hoz sokgólos mérkőzést a két együttes találkozója, de volt egy különösen emlékezetes összecsapás. 1977-ben, a Videoton 6-4-re verte Várhidi Pál (az Újpesttel 1998-ban bajnok lett Várhidi Péter édesapja) csapatát.

A hazaiaknál olyan labdarúgók léptek pályára, mint Csongrádi Ferenc vagy Májer Lajos, a vendégek erejét pedig jól mutatja, hogy a Fazekas-Törőcsik csatárpárossal álltak fel.

Tieber a Videotonból, Fazekas az Újpestből lőtt mesterhármast.